U zemljama u regiji Balkana osim goriva i drugih proizvoda posebno su poskupile osnovne životne namirnice, poput brašna, ulja, šećera i mlijeka.
Uporedili smo cijene nekih prehrambenih proizvoda u zemljama regije, što jasno pokazuje nivo porasta cijena proteklih mjeseci.
Iako cijene hrane variraju po gradovima kao i u supermarketima, ovdje su predstavljene prosječne cijene pojedinih životnih namirnica.
Prema najnovijim podacima, cijena litra mlijeka sa 32 posto mliječne masti najskuplja je u Srbiji, gdje iznosi 1,29 eura. Potom slijede Slovenija, gdje iznosi 1,19 eura, Bosna i Hercegovina 1,10, Sjeverna Makedonija 1,02 i Hrvatska 0,97 eura.
Brašno je trenutno najskuplje u Bosni i Hercegovini, gdje, naprimjer, jedan kilogram brašna tip 500 košta 0,77 eura. Slijede Slovenija, gdje kilogram brašna u prosjeku košta 0,65 eura, Hrvatska 0,62, Srbija 0,61 i Sjeverna Makedonija, gdje građani za kilogram brašna moraju izdvojiti 0,59 eura.
Suncokretovo ulje je najskuplje u Sloveniji, gdje litar košta 2,69 eura, a potom slijede Hrvatska sa 2,12 eura, Bosna i Hercegovina 2,10, Sjeverna Makedonija 1,94 i Srbija, gdje litra ulja košta 1,58 eura.
Šećer je trenutno najskuplji u Sloveniji, gdje građani za kilogram moraju izdvojiti 1,49 eura. Kilogram šećera u Bosni i Hercegovini košta 1,10 eura, u Hrvatskoj 1,06, Sjevernoj Makedoniji 0,93 i u Srbiji 0,88 eura.
Maslac je najskuplji u Bosni i Hercegovini, gdje 250 grama maslaca košta 3,36 eura. Nešto jeftinije je u Srbiji, gdje je cijena 3,23 eura, u Hrvatskoj 2,92, Sloveniji 2,89, a u Sjevernoj Makedoniji košta 2,6 eura.
Inflacija
Najvišu stopu inflacije u zemljama u regiji bilježi Sjeverna Makedonija.
Državni zavod za statistiku je u oktobru izračunao inflaciju od 19,8 posto u odnosu na isti period prošle godine. Hrana je u godinu dana poskupila čak 32,4 posto.
Potom slijedi Bosna i Hercegovina, gdje su, prema podacima Agencije za statistiku BiH, potrošačke cijene u septembru porasle 17,3 posto u odnosu na septembar prošle godine, dok su u odnosu na august u prosjeku više za 1,2 posto. Prosječan rast cijena zabilježen je u gotovo svim odjeljcima, osim odjeće i obuće.
Cijene u Srbiji zvanično su povećane 13,2 posto za godinu dana, koliko je iznosila inflacija u augustu 2022. u odnosu na isti period 2021. godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.
Potrošačke cijene u Hrvatskoj porasle su u oktobru 13,2 posto u odnosu na oktobar prošle godine, pa je tako inflacija dosegla novi najviši nivo otkada Državni zavod za statistiku (DZS) vodi podatke. Do ovih rekordnih podataka, najviša stopa godišnje inflacije u Hrvatskoj zabilježena je u septembru, kada je iznosila 12,8 posto.
Godišnja stopa inflacije u Sloveniji porasla je na 10 posto u novembru 2022. sa 9,9 posto u oktobru, što je blizu najviših nivoa u posljednjih 26 godina.
4 dec. 2022
Cijene osnovnih životnih namirnica u zemljama Balkana
Tokom protekle godine u zemljama regije Balkana, kao i u mnogima drugim državama u svijetu, značajno su porasle cijene hrane i drugih proizvoda. To je dovelo i do razlika u cijenama i u zemljama regije.
TRT Balkan
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Udruga Srce: Osobe s teškoćama i invaliditetom dobile zgradu za stanovanje
Dvanaestoro osoba s teškoćama i invaliditetom dobilo je zgradu za organizirano stanovanje u Svetom Ivanu Zelini, izvijestila je u subotu Udruga Srce koja je provodila više od 14 milijuna kuna vrijedan projekt podrške procesu deinstitucionalizacije.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.