S druge strane, na tržištu rada veoma malo su tražena određena zanimanja zbog ekonomske situacije u zemljama, ali i sve više takvih profesija, te mnogi uposlenici često godinama čekaju na biroima za zapošljavanje.
U ovom tekstu smo istražili koja zanimanja su najviše tražena na tržištu rada u zemljama regije Balkana, a za koja je vrlo malo interesovanja kompanija i poslodavaca.
Zanimanja u Bosni i Hercegovini
Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, najtraženija zanimanja visokoobrazovanih osoba na tržištu rada 2022. godine su bili poslovi vezani za IT sektor (IT inženjer, softverski inženjer), zatim inženjer elektrotehnike, građevinski inženjer, diplomirani farmaceut, doktor medicine - specijalista.
Također su traženi i diplomirani ekonomisti i pravnici, s tim što zbog hiperprodukcije ovog stručnog kadra njih ima i najviše na evidencijama nezaposlenih.
Osim njih, najveći broj nezaposlenih visokoobrazovanih osoba je među kriminalistima, politolozima, novinarima, socijalnim radnicima, profesorima engleskog jezika i profesorima razredne nastave.
Najveća potražnja za radnicima sa srednjom stručnom spremom je za prodavačima i ugostiteljima, posebno školovanim konobarima, a veoma su traženi i operateri za unos podataka i radnici u call centrima.
Od osoba sa srednjom stručnom spremom na evidencijama nezaposlenih je najviše ekonomskih tehničara, mašinskih tehničara, maturanata gimnazije, medicinskih sestara i poljoprivrednih tehničara.
Prema podacima Agencije za rad i zapošljavanje Bosne i Hercegovine, među visokokvalifikovanim i kvalifikovanim radnicima, najtraženiji su šivači, varioci, tesari, zidari, bravari. S druge strane, najviše nezaposlenih sa VKV i KV kvalifikacijom su prodavači, bravari, automehaničari i frizeri.
Najtraženija zanimanja u Hrvatskoj
Podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje iz 2022. godine pokazuju da u Hrvatskoj postoji velika potražnja za mnogim profesijama, prvenstveno zbog povećanog odlaska mnogih radnika u inozemstvo posljednjih nekoliko godina.
Indeks slobodnih radnih mjesta jasno ukazuje da je tokom prošle godine potražnja za radnicima bila snažna, a najtraženija zanimanja bila su prodavač, konobar, učitelj, skladištar, knjigovođa, tesar, armirač, fasader, mesar, elektroinstalater, CNC operater, vodoinstalater, kuhar, kozmetičar i frizer.
S druge strane, kada je riječ o višku kadra sa srednjom stručnom spremom, suficitarna zanimanja su ekonomisti, web-dizajneri, poslovni sekretari, upravni referenti, veterinarski tehničari i modni tehničari.
U Hrvatskoj već godinama postoji značajna potražnja za ljekarima, posebno neurolozima i ginekolozima, a vrlo su traženi i IT stručnjaci.
Najveći broj nezaposlenih visokoobrazovanih osoba je među onima koji su završili studij javne uprave, fizioterapije, poslovne ekonomije, dizajna, politologije, novinarstva, sociologije, tekstilne tehnologije, šumarstva i kineziologije.
U poređenju s 2021. i pretpandemijskom 2019. godinom, prošlogodišnja potražnja za radnom snagom je bila veća za blizu 26,6 posto.
Koja su zanimanja najtraženija u Srbiji?
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku iz prošle godine, poslodavci su najviše raspisivali slobodne pozicije u oblastima trgovina i prodaja, IT sektor, mašinstvo, administracija i transport, a među najtraženijim zanimanjima bila su prodavač, vozač, magacioner, komercijalista i telefonski operater.
Pored IT sektora, manjak radnika na tržištu rada postoji i među kandidatima sa srednjom stručnom spremom i to naročito zanatskim zanimanjima. Dosta su traženi i kuhari, konobari, vozači, frizeri, automehaničari, stolari i higijeničari/ke.
I dok za neka zanimanja vlada veliko interesovanje, druga su u suficitu. Najteže dolaze do posla uposlenici u ovim oblastima: tekstil i kožarstvo, mašinstvo i obrada metala, poljoprivreda, proizvodnja i prerada hrane, šumarstvo i obrada drveta, kao i ekonomija, pravo i administracija.
Višak na tržištu radne snage predstavljaju sljedeća zanimanja: krojač tekstila, obrađivač kože i krzna, servisni mašinski tehničar, metalostrugar, rukovalac poljoprivrednim mašinama, autolimar i automehaničar. Do posla teško dolaze i daktilografi, birotehničari, pravni tehničari i pravnici.
Tržište rada u Crnoj Gori
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, na tržištu rada su najtraženiji nastavnici matematike, fizike, hemije, kao i medicinari, inženjeri, ljekari i informatičari.
Kada je riječ o srednjoškolskom kadru, najviše ih je oglašeno za konobare, medicinske tehničare/sestre, ugostitelje, kuhare, sobarice i prodavce.
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje ima najviše ekonomista, pravnika, menadžera i vaspitača.
Najtraženija zanimanja u Sjevernoj Makedoniji
Pekari, bravari, zavarivači, monteri su neke od profesija za koje su na tržištu rada stalno aktivni oglasi za posao u Sjevernoj Makedoniji. Ovo su neka od najdeficitarnijih zanimanja u zemlji, prema analizi privrednih komora.
Trenutno je na tržištu rada aktivno 5.600 oglasa, od kojih većina traži zaposlenje u prerađivačkoj industriji, maloprodaji i veletrgovini, te informacijama i komunikacijama. Na web-stranici Zavoda za zapošljavanje ažuriraju se oglasi za zapošljavanje u zavisnosti od zahtjeva poslodavaca.
”Poslodavci su iskazali potrebu za radnicima iz sljedećih zanimanja: programer, informatičar, komercijalista, administrator, administrativni referent, konobar, kuhar, barmen, prodavač, krojač, građevinski radnik, stolar, armirač, vozač, higijeničar stambeno-poslovnih prostora, higijeničar proizvodno-radnih prostorija, fizički radnik”, kažu u Zavodu za zapošljavanje.
Na evidenciji Zavoda za zapošljavanje ima najviše ekonomista, pravnika, vaspitača, te radnika tekstilne tehnologije.
15 jan. 2023
Najtraženija zanimanja na tržištu rada na Balkanu
Posljednjih godina u zemljama Balkana postoji značajna potražnja za određenim zanimanjima zbog sve većeg odlaska radne snage u države poput Slovenije, Njemačke i Austrije.
TRT Balkan
Povezane vijesti
Članci u trendu u ovoj kategoriji
Udruga Srce: Osobe s teškoćama i invaliditetom dobile zgradu za stanovanje
Dvanaestoro osoba s teškoćama i invaliditetom dobilo je zgradu za organizirano stanovanje u Svetom Ivanu Zelini, izvijestila je u subotu Udruga Srce koja je provodila više od 14 milijuna kuna vrijedan projekt podrške procesu deinstitucionalizacije.
Šta biste još željeli znati?
Popularno
Francuska spisateljica Ernaux dobitnica Nobelove nagrade za književnost
Nobelova nagrada za književnost 2022. godine dodjeljuje se francuskoj autorici Annie Ernaux za hrabrost i kliničku oštrinu kojom otkriva korijene, otuđenja i kolektivna ograničenja ličnog sjećanja, navedeno je u saopćenju Švedske akademije.
Trilateralni sastanak o migracijama u Beogradu: Brojevi su eksplodirali
Srbijanski ministar unutrašnjih poslova Aleksandar Vulin ocenio je da je pritisak na granice ogroman i da se ne radi o humanitarnoj krizi već da je reč o "kriminalnim bandama" koje zloupotrebljavaju težak položaj ljudi i krše sve međunarodne propise.
Putin proglasio ruskim vlasništvom ukrajinsku nuklearnu elektranu Zaporožje
Ruski predsjednik Vladimir Putin potpisao je u srijedu uredbu kojom naređuje ruskoj vladi da formalno preuzme kontrolu nad ukrajinskom nuklearnom elektranom Zaporožje i pretvori je u "saveznu imovinu", objavili su ruski mediji, prenosi AP.