Videozapisi na društvenim mrežamaNajnovije aktuelne vijesti sa Balkana i iz svijeta dizajnirane kako bi ste pothranili svoje društvene mrže. Lajkajte, podijelite i komentarišite. |

Videozapisi na društvenim mrežama
Državno uređenje BiH: Objašnjeno
Dejtonski mirovni sporazum Bosni i Hercegovini je donio jedan od najkomplikovanijih političkih sistema u svijetu. Bosna i Hercegovina se sastoji od dva entiteta – Federacije Bosne i Hercegovine i Republike Srpske, te Brčko distrikta. Vlast se dijeli na tri nivoa: izvršna, zakonodavna i sudska vlast. Znate li kako sve to izgleda u praksi i koliko zapravo Bosna i Hercegovina ima političara?
ChatGPT: Podrška ili prijetnja?
ChatGPT rješava matematičke zadatke, programira, ali i piše pjesme i domaću zadaću. Dostigao je 100 miliona mjesečnih korisnika u januaru, postigavši za dva mjeseca ono za šta je TikToku trebalo oko devet mjeseci, a Instagramu dvije i po godine, procijenio je UBS analitičar Lloyd Walmsley.Kako se broj korisnika povećava, tako se pojavljuju i nedostaci koje stručnjaci i korisnici pronalaze, a kompanija žuri da ih otkloni. Šta vi mislite o umjetnoj inteligenciji? Hoće li nam ChatGPT i AI u budućnosti biti podrška ili ipak prijetnja?
Šetnja do svetog grada Meke
Svaki musliman bi trebao barem jednom u životu hodočastiti Meku. Svake godine to učini dva i pol miliona ljudi. Jedan od njih je i Enver Beganović iz Welsa, čija je misija da pješke pređe 6.600 km - iz Austrije do svetog grada Meke. Envera mnogi ljudi prepoznaju na ulicama i otvore mu vrata svoga doma, bez obzira koje su vjeroispovijesti. Kako Enver kaže za kraj razgovora, na ovom putu ništa ga ne može zaustaviti.
Žene u ratom zahvaćenoj BiH
Povodom Međunarodnog dana žena, prisjećamo se značaja i uloge žena u ratom zahvaćenoj BiH. Mnoge od njih bile su logistička podrška, u zdravstvu, profesorice koje su učile djecu po haustorima i skloništima. Kulturni život zahvaljujući njima u BiH nije stao, bez obzira na rat. Žene su nastavile da se bore, da daju doprinos na razne načine.
Šta je džemre?
Balkanski narodi čak i prije modernih meteoroloških instrumenata mogu predvidjeti postepeni prestanak perioda hladnog vremena, a s njim i godišnjeg doba zime. To uspijevaju pomoću stoljećima, s koljena na koljeno, prenošenog “narodnog kalendara”, koji i prije savremene meteorologije najavljuje nadolazeći topli period.