Srbijanski dinar je do sada bio u upotrebi na Kosovu u sredinama u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo.       Foto: Reuters

Od 1. februara 2024. godine, jedina valuta koja se može koristiti za obavljanje gotovinskih platnih transakcija i u platnom sistemu na Kosovu je evro.

Prema novoj uredbi o gotovinskom poslovanju, koju je usvojio Upravni odbor Centralne banke Kosova na sednici održanoj 27. decembra 2023. godine i koja stupa na snagu 1. februara, "ostale ne-evro valute mogu se koristiti na Kosovu samo kao vrednost za skladištenje u fizičkom obliku ili na bankovnim računima u ne-evro valutama, za vršenje međunarodnih plaćanja u ne-evro valutama i za devizne aktivnosti".

Takođe, razmena valuta se može vršiti samo preko institucija licenciranih od strane Centralne banke Kosova koje nude ovu uslugu.

Srbijanski dinar je do sada bio u upotrebi na Kosovu u sredinama u kojima živi većinsko srpsko stanovništvo, koje prima plate, penzije, socijalnu pomoć ili druge vrste nadoknada iz budžeta Republike Srbije.

Kako je saopšteno iz Centralne banke Kosova svrha nove uredbe je unapređenje i definisanje regulatornih standarda za profesionalno obavljanje poslova finansijskih institucija u oblasti gotovinskog poslovanja, uključujući kontrolu količine novca u opticaju, zaštitu integriteta finansijskog sistema, borbu protiv falsifikovanog novca, zaštitu potrošača, borbu protiv pranja novca i aktivnosti finansiranja terorizma, kao i rešavanje drugih pitanja u vezi sa delokrugom CBK-a.

Ovom uredbom je, između ostalog, utvrđena obaveza da su bankarske i nebankarske finansijske institucije dužne da obustave ponovni promet postojeće novčanice od 500 evra. Ovim se ne zaustavlja promet između strana kao legalno sredstvo plaćanja, ali se isti ne vraća u promet od strane finansijskih institucija kada ga klijenti prihvate.

Uvoz i izvoz evro novčanica i kovanog novca i drugih valuta na Kosovu može se vršiti samo za i od strane bankarskih i nebankarskih finansijskih institucija licenciranih od Centralne banke Kosova za obavljanje aktivnosti finansijskog bankarstva.

U cilju sprečavanja unošenja falsifikovanog novca, fizička i pravna lica koja ne obavljaju finansijsku delatnost dužna su da deklarišu kovani novac ako nose više od 100 komada/jedinica bez obzira na novčanu vrednost.

TRT Balkan / agencije