Prethodno je mapirano više od 24.600 podmorskih planina.      Foto: Getty Images

Globalna satelitska posmatranja otkrila su gotovo 20.000 ranije nepoznatih podvodnih planina, čime se broj poznatih planina u okeanima na Zemlji gotovo udvostručio, navedeno je u izvještaju u aprilskom izdanju naučne publikacije Earth and Space Science.

Nova tehnika mapiranja zasnovana na satelitskim podacima pronašla je hiljade ranije nepoznatih podmorskih planina.

Baš kao što se planine uzdižu iznad površine Zemlje, podmorske planine se uzdižu iznad dna okeana.

Podvodne planine često su žarišta morskog biodiverziteta, dijelom zato što su njihovi stjenoviti zidovi formirani vulkanskom aktivnošću pogodni za staništa.

Podvodne planine također podstiču podizanje vode bogate hranjivim materijama, koja distribuira korisna jedinjenja poput nitrata i fosfata kroz vodeni stub.

Prethodno je mapirano više od 24.600 podmorskih planina.

Uobičajeni način za pronalaženje ovih skrivenih planina je ispitivanje morskog dna sonarom, ali je to skup proces za koji je potreban brod, zbog čega je samo oko 20 odsto okeana mapirano na taj način.

Naučnici su se zato okrenuli satelitskim posmatranjima koja obezbjeđuju globalnu pokrivenost svjetskih okeana, kako bi izvršili popis podvodnih planina.

Tim je proučavao satelitska mjerenja visine morske površine, tražeći izbočine u centimetarskoj skali uzrokovane gravitacionim utjecajem morske planine. Pošto je stijena gušća od vode, prisustvo podvodnih planina mijenja gravitaciono polje Zemlje na tom mjestu.

Koristeći tu tehniku, tim je uočio 19.325 ranije nepoznatih podvodnih planina. Istraživači su uporedili neka od svojih zapažanja sa sonarnim mapama morskog dna kako bi potvrdili da su novootkrivene morske planine stvarne.

Većina novootkrivenih podvodnih planina visoka je između 700 i 2.500 metara visine, procjenjuju istraživači.

Tanjug