Ljeto 2022. godine obilježila je ogromna suša koja je pogodila više od trećine Evrope.     Foto: Reuters Archive

Služba Evropske unije (EU) za klimatske promjene Copernicus saopštila je da se 2022. u Alpima otopilo više leda nego ikada prije.

Glečeri Alpa izgubili su više od pet kubnih kilometara leda, navodi se u Izvještaju o stanju klime u Evropi za 2022. godinu (ESOTC 2022) i dodaje da je prošle godine zabilježeno najtoplije ljeto ikada.

Ljetne temperature u prosjeku su bile 1,4 stepena iznad referentnog perioda od 1991. do 2000. Prema Copernicusu, temperature u Evropi rastu oko dva puta više od globalnog prosjeka.

"Klima koja nas očekuje biće veoma, veoma različita od klime u kojoj smo odrasli“, rekao je direktor Copernicusa Carlo Buontempo.

Ljeto 2022. godine obilježila je ogromna suša koja je pogodila više od trećine Evrope što je uticalo na poljoprivredu, transport i snabdijevanje energijom, navodi se.

To je dijelom zbog toga što je prethodne zime palo manje snijega nego inače, a ogromni toplotni talasi tokom ljeta pogoršali su situaciju.

U južnoj Evropi takođe je došlo do značajnog povećanja broja dana koji se smatraju ekstremno vrućim.

Osim toga, sunčevo zračenje u Evropi bilo je intenzivnije nego u bilo koje drugo vrijeme u proteklih 40 godina. To je rezultiralo iznadprosječnim potencijalom za proizvodnju solarne energije u mnogim dijelovima kontinenta. Stručnjaci očekuju da će se ovaj trend nastaviti.

Koncentracija stakleničkih plinova u atmosferi nije se smanjila prošle godine. Naprotiv, povećana je i koncentracija ugljičnog dioksida i izuzetno snažnog klimatskog plina metana.

EU Služba za klimatske promjene od 1950. koristi podatke sa zemaljskih stanica, balona, aviona i satelita. Mjesečni podaci o temperaturama, ledenom pokrivaču i drugim aspektima se objavljuju pomoću kompjuterske analize.

TRT Balkan / agencije